Akcelerace algoritmů počítačové grafiky a zpracování videa

Kdy? 8.12.2010 11:00 - 12:00
Kde? ZČU / FAV / KIV
Kategorie

Akcelerace algoritmů počítačové grafiky a zpracování videa

(Programovatelný hardware nebo i jinak)

 

doc. Dr. Ing. Pavel Zemčík

FIT VUT v Brně

 

Algoritmy počítačové grafiky se dají, stejně jako jiné algoritmy používané v počítačové technice, spouštět a provozovat na sekvenčních procesorech. Protože však algoritmy počítačové grafiky, zpracování obrazu a obecně zpracování signálu mají jiný charakter než obvyklé úlohy počítačové technologie, metody pro jejich akceleraci se liší od standardních postupů používaných v jiných podmínkách.

Myšlenka akcelerace algoritmů počítačové grafiky je téměř tak stará jako počítačová grafika sama. Z charakteru algoritmů počítačové grafiky je totiž zřejmé, že se akcelerace často "vyplatí". Je všeobecně známo, že pro akceleraci grafických byla vyvinuta řada specializovaných grafických karet, které jsou dnes běžnou součástí osobních počítačů. Byla též vyvinuta řada specializovaných procesorů pro zpracování signálu (DSP) a pro akceleraci se používá i programovatelný hardware, zejména programovatelná hradlová pole (FPGA) a "upravují" se standardní procesory.

Ukážeme si:

  • Jaké jsou dnešní možnosti akcelerace grafických algoritmů a algoritmů zpracování obrazu,
  • Jaké algoritmy a za jakých okolností se "vyplatí" akcelerovat a na jakých platformách,
  • co můžeme od akcelerace očekávat a jaká jsou omezení.

Cílem je zejména podat posluchačům informaci o možnostech, metodách a možných očekáváních. Bude také uvedeno několik příkladů algoritmů.

Přednáška proběhne v místnosti UK417.

Evropská unie, ESF, MŠMT, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, ZČU

Vyhledávání

RSS kanál

Chcete mít stále aktuální přehled toho, co se chystá? Přidejte si náš kanál s přehledem chystaných událostí do Vaší RSS čtečky.