Detekce objektů v obraze, postupy a akcelerace

Kdy? 13.11.2012 10:00
Kde? ZČU / FAV / UV115 (zasedací místnost)
Kategorie

doc. Dr. Ing. Pavel Zemčík

 

Detekce objektů v obraze a videosekvencích je jedním ze základních postupů nejen zpracování obrazu a počítačového vidění, ale i algoritmů rekonstrukce 3D tvaru objektů z obrazu a řady dalších. Stále otevřenou otázkou ale je, jak objekty v obraze detekovat, jak je vůbec popisovat, jak postupy detekce efektivně implementovat. Přednáška přinese přehled postupů detekce objektů v obraze se zaměřením na metody založené na strojovém učení AdaBoost a WaldBoost. Dále budou rozvinuty postupy predikce výsledků, akcelerace metod a přehled možných aplikací.

Využití metod strojového učení pro detekci objektů se dá využít například tak, že se obraz „scanuje" malým okénkem a pomocí klasifikace založené na strojovém učení se vždy určí, zda okénko „obsahuje" nebo „neobsahuje" hledaný objekt. Přitom se typicky využívají tzv. „boosting" metody, které byly historicky vyvinuty pro spojování nepříliš dobře fungujících „ad-hoc" klasifikátorů, ale dnes se využívají pro výběr nejvhodnějších příznaků z velké, automaticky generované, množiny příznaků s vhodnými vlastnostmi.

Ačkoli se na první pohled může zdát, že takové postupy nebudou příliš rychlé, opak je pravdou a postupy jde navíc velmi dobře dále akcelerovat jak na algoritmické, tak i na implementační úrovni a třeba i na GPU nebo hardware.

 

Ukážeme si:

Jak přesně fungují detekční metody, jak je lze jednoduše implementovat,jsou výkonnéa jak je lze akcelerovat.

Cílem je zejména podat posluchačům informaci o možnostech, metodách a možných aplikacích

Evropská unie, ESF, MŠMT, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, ZČU

Vyhledávání

RSS kanál

Chcete mít stále aktuální přehled toho, co se chystá? Přidejte si náš kanál s přehledem chystaných událostí do Vaší RSS čtečky.